O autorze
dr Magdalena Wichrowska – filmoznawczyni i filozofka, ex-naczelana „Musli Magazine”, autorka książek "Szukając prawdy. Problem poetyki w polskim filmie dokumentalnym po roku 1989" i "Toruń. Miasto kobiet" oraz programu edukacji filmowej Movie Mówi Project

393 filmy w 10 dni, challenge accepted!

Jednym z filmów otwarcia Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty będzie obraz „Neon Demon”.
Jednym z filmów otwarcia Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty będzie obraz „Neon Demon”. Gutek Film
Urlop w górach, wczasy nad morzem czy reanimacja w Ciechocinku? Nie, nie i nie, obierzcie kierunek na Europejską Stolicę Kultury. W najbliższy czwartek we Wrocławiu rusza Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty. Nie muszę dodawać, że w ciemnej sali kinowej nie poparzy was słońce, nie pożre żmija zygzakowata i nie stracicie fortuny na pamiątki uzdrowiskowe. Ekstremalnych i uwierających – jak 15 ukąszeń komara na jednej łydce – przeżyć dostarczą wam za to twórcy filmowi. Jako nowohoryzontowa weteranka i entuzjastka sytuacji ekstremalnych wyznaję, że nie ma piękniejszej i słodszej tortury od 10 dni z kinem Romana Gutka. 393 filmy, 94 polskie premiery, jedziemy!


Po wstępnych oględzinach programu wiem, że chcę zobaczyć więcej, niż mój organizm jest w stanie wchłonąć organoleptycznie. Festiwalowe konkursy: Międzynarodowy i Filmów o Sztuce to końska dawka świeżej twórczej krwi i osobowości, a niejednokrotnie też filmowej osobliwości. Rollercoaster formalny, kino poszukujące, odwracające się od schematu i rutyny. Przez lata nowohoryzontowej praktyki nabrałam fascynującej umiejętności wyszukiwania w nich osobistych filmowych pereł. Panorama, Panorama Gala oraz sekcja Ale kino+ to bezpieczniejsze od konkursowej, ale niemniej emocjonujące opcje filmowej podróży. Znalazły się w niej obrazy wybitnych autorów kina oraz filmy nagrodzone na najważniejszych międzynarodowych festiwalach.

Trafionym pomysłem organizatorów jest bez wątpienia cykl Mistrzowie Kina Europejskiego. W tym roku do Wrocławia przyjedzie dziewięć osobowości filmowych: Agnieszka Holland, Nanni Moretti, Carlos Saura, Claire Denis, Cristian Mungiu, Petr Zelenka, Ulrike Ottinger, Jessica Hausner i Andriej Konczałowski. Obok wybranych filmów ich autorstwa publiczność będzie mogła obejrzeć obrazy, które były dla autorów olśnieniem i inspiracją. Goście poprowadzą też mistrzowskie lekcje kina. Jak w latach minionych czekają nas też przeglądy i retrospektywy: Nanni Moretti, Pippo Delbono, Victor Erice, Kino Basków, Trzecie Oko i Shakespeare Lives in Film. Na Rynku stanie bezpłatne kino pod chmurką, a festiwalowicze o mocnych nerwach i poluzowanych krawatach poszybują wraz z Nocnym Szaleństwem. Przegląd – jak deklarują organizatorzy – prezentuje najbardziej oryginalne i ekstremalne dokonania współczesnego kina gatunkowego.

Obok propozycji filmowych nowohoryzontowa publiczność poczuje się też zaopiekowana muzycznie i artystycznie. W Arsenale odbywać się będą koncerty i sety DJ-skie. We Wrocławiu pojawi się między innymi kalifornijskie post-punkowe eksperymentalne trio Xiu Xiu, a także Ho99o9, The Bug, Waglewski Fisz Emade, Emika i Artur Rojek. W kamienicy przy ulicy Ruskiej 46A/13 odbędzie się czwarta edycja Midnight Show, w Galerii Awangarda BWA publiczność festiwalowa będzie mogła obejrzeć wystawę „Gravity. Tymoteuszowi Karpowiczowi” Krzysztofa M. Bednarskiego, a w galerii SiC! BWA wystawę „Myszy i ludzie” Alicji Patanowskiej. Obowiązkowym punktem na artystycznej mapie festiwalu jest pokaz filmowo-operowego widowiska „River of Fundament” Matthew Barneya oraz prapremiera opery „Zagubiona autostrada”. Autorką libretta na motywach scenariusza Davida Lyncha i Barry’ego Gifforda jest Elfriede Jelinek, kompozytorką Olga Neuwirth.


Nie pozostaje mi już nic innego, jak przedstawić listę 10 najbardziej wyczekiwanych przeze mnie filmów tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty. Kolejność alfabetyczna. I do zobaczenia we Wrocławiu.

Arcade Fire: The Reflektor Tapes, reż. Kahlil Joseph


Czarownica miłości, reż. Anna Biller


Komuna, reż. Thomas Vinterberg


Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham, reż. Paweł Łoziński


Neon Demon, reż. Nicolas Winding Refn


Oślizgły dusiciel, reż. Jim Hosking


Sieranevada, reż. Cristi Puiu


Służąca, reż. Park Chan-wook


W Kalifornii, reż. Charles Redon


Wszystkie nieprzespane noce, reż. Michał Marczak


PS
Poza dychą, ale niemniej wyczekiwane: „Antibirth”, „Teraz dobrze, wtedy źle”, „Co przynosi przyszłość”, „Julieta”, „Toni Erdmann”, „Aquarius”, „Egzamin”, „Zjednoczone stany miłości”, „Serce psa”, „Boris bez Beatrice”, „Nieprawi”.

T-Mobile Nowe Horyzonty
Wrocław, 21­–31 lipca 2016 roku
Trwa ładowanie komentarzy...